1021

Parasole ogrodowe znane są nam od dawna – królowały w ogrodach i na tarasach już w czasach PRL. Dzisiaj zmieniły one swoją formę. Do ich tworzenia wykorzystywane są materiały najwyższej jakości, a projektanci dbają o to, aby parasole spełniały dwie funkcje: ochronną oraz estetyczną. Co warto wiedzieć o parasolach przed ich kupnem? Gdzie znaleźć najciekawsze egzemplarze?

Stare i nowe parasole

Dawniej parasole ogrodowe tworzone były z materiałów niskiej jakości. Oznacza to, że bardzo szybko krzywiły się, pękały, baldachimy ścierały się, blaknęły i dziurawiły. Taka inwestycja nie miała sensu. Dzisiaj jest zupełnie inaczej – producenci oferują nam nowoczesne parasole ogrodowe, których stelaże i czasze tworzone są z najwyższą precyzją. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Stelaż wykonany z aluminium!

Aluminium malowane proszkowo to materiał bardzo chętnie wykorzystywany w ogrodach – to właśnie aluminium tworzy stelaże mebli ogrodowych. Jest odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią: malowanie proszkowe sprawia, że na powierzchni takiego stelaża nie pojawia się rdza. Aluminiowe stelaże cechują się także niewielką wagą. Taka konstrukcja stabilnie trzyma czaszę, może również posiadać dodatkowe stopy, które umożliwią poruszanie parasolem i dostosowywanie kąta padania cienia.

Jak tworzone są czasze nowoczesnych parasoli?

Na dużą uwagę zasługują czasze parasoli ogrodowych – są one rozciągnięte na stelażu posiadającym sprężyny naciągowe. Ich zadaniem jest minimalizowanie podmuchów wiatru i dbanie o to, aby tkanina była zawsze równomiernie rozciągnięta. Czasze parasoli tworzone są z tkanin technicznych poliestrowych, nierzadko powleczonych również warstwą poliuretanu. Tkanina jest zabezpieczona przed silnym promieniowaniem słonecznym, deszczem, zabrudzeniami, blaknięciem.